CanSat w VII LO

Zwycięstwo w konkursie CanSat!

Z dumą i radością informujemy, że drużyna VII LO w Krakowie zwyciężyła w tegorocznej edycji konkursu CanSat. Pierwsze miejsce w Polsce podzieliła z zespołem z Knurowa.

Gratulujemy olbrzymiego sukcesu!

Poniżej zamieszczamy kilka słów od naszych zwycięzców:

CanSat to międzynarodowy konkurs organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną, a w Polsce organizowany przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska. Drużyna, która zajmie pierwsze miejsce w polskiej edycji zostaje zakwalifikowana do europejskich finałów.

Zadaniem uczestników konkursu jest zbudowanie mini satelity, który po zrzucie z drona lub rakiety wykona pomiary takich parametrów jak temperatura, ciśnienie czy wilgotność, a następnie wyśle je drogą radiową do stacji naziemnej.

W naszym zespole „Stella Septima” jest 6 osób: Jakub Karbowski, Maciej Piotrowski, Paweł Jarosz, Kamil Kminkowski, Jan Wróblewski i Aleksander Mystkowski. Opiekę naukową nad nami sprawuje dr hab. inż. Krzysztof Karbowski, prof. PK.

Postawiliśmy sobie za cel przeprowadzenie analizy równowagi termodynamicznej atmosfery, przeprowadzenie dogłębnych analiz ryzyka, przedstawienie możliwości transportowych CanSata oraz skonstruowanie dwustopniowego systemu odzysku (mały spadochron umozliwający szybkie opadanie z wysokosci 3 km, oraz duży, automatycznie otwierany przed lądowaniem). Cele te udało nam się zrealizować w stu procentach, a w konkursie zajęliśmy pierwsze miejsce ex aequo z zespołem AGO Team z Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie.

Niestety ze względów epidemicznych nie odbyły się finały międzynarodowe, a zatem nie było nam dane w tym roku reprezentować Polski i naszego liceum na arenie międzynarodowej.

Zespół „Stella Septima”