Menu Zamknij

Wymiany międzynarodowe

Wymiany międzynarodowe – Bonn

Wymiana Bonn

Wymiana uczniowska to wyjątkowe doświadczenie, które pokazuje, że warto się spotykać, otwierać na innych i poszerzać horyzonty. Program wymiany z Gimnazjum Konrada Adenauera w Bonn daje  możliwość wzajemnego poznania się. Celem organizatorów jest uświadomienie uczniom, jak ważne jest porozumiewanie się, wymiana spostrzeżeń, opinii i wrażeń.  Uczniowskie spotkania dają również szanse zweryfikowania umiejętności językowych i sprawdzenia się w sytuacji autentycznego kontaktu z obcokrajowcem.

Zarówno wyjazd do Bonn, jak i organizację przyjęcia grupy niemieckiej w Krakowie dofinansowuje Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Opiekunem wymiany z ramienia szkoły jest Pani Katarzyna Kutyba – nauczycielka języka niemieckiego.


Wymiany międzynarodowe – Otterndorf

Wymiana Otterndorf

Wymiana pomiędzy VII LO i Gymnasium Otterndorf posiada prawie 30-letnią tradycję. Jesienią gościmy w Krakowie uczniów z położonego na północy Niemiec, malowniczego miasteczka, a wiosną wyjeżdżamy z rewizytą. Uczniowie maja okazję nie tylko wzajemnie się poznać, ale i zaprzyjaźnić. Szkoła partnerska z Otterndorf dba o zorganizowanie ciekawego programu.

Młodzież pracuje nad wspólnym projektem, zwiedza Hamburg, Bremę, Bremerhaven, Cuxhaven, poznaje historię i kulturę Niemiec. Wymiana to również doskonała możliwość rozwijania swoich umiejętności językowych.

Opiekunem wymiany z ramienia szkoły jest Pani Marta Serwin-Niziołek – nauczycielka języka niemieckiego.


Wymiany międzynarodowe – Lwów

Wymiana Lwów

Historia współpracy VII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie ze Szkołą nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie ginie w pomroce dziejów odrodzonej III Rzeczpospolitej. U jej początków leży decyzja Dyrektorów obu placówek – Pani Marty Markuniny oraz Pana Wojciecha Zagórnego. Przez wiele lat uwarunkowania oraz otoczenie społeczne, polityczne i ekonomiczne bardzo się zmieniały (tak Polska, jak i Ukraina podczas tzw. transformacji przeżywały burzliwe okresy), a wraz z nimi ewoluowała współpraca.

Kraków i Lwów są jak dwie siostry i lubią chwalić się przed sobą tym, co w nich najatrakcyjniejsze. A że to bardzo szacowne miasta, z bogatą historią, po przejściach, to mają bardzo wiele do zaoferowania wszystkim, którzy chcą je spotkać. Program każdorazowej wymiany zawsze oparty jest o poznawanie dorobku historycznego i kulturalnego obu miast i możliwości jego rozwoju.

Poza tym obie szkoły pokazują swoim gościom specyfikę swojego działania, swoją tradycję i kulturowe środowisko poprzez liczne wspólne warsztaty i zajęcia. Działania podejmowane w trakcie wymian były do tej pory współfianasowane przez takie instytucje i podmioty jak: Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Radę Dzielnicy V oraz Fundację Wolność i Demokracja.

Poza niewątpliwym urokiem wielokulturowego miasta uczestnicy wymiany przeżywają również spotkanie ze swoimi rówieśnikami. Te relacje często trwają dużo dłużej, niż sama wymiana.

Opiekunem wymiany z ramienia szkoły jest Pan Robert Wilk – nauczyciel języka polskiego.


 

Skip to content