Menu Zamknij

O bibliotece

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o bibliotece VII LO

Historia biblioteki spleciona jest z dziejami naszego Liceum, które zostało założone w 1902 roku jako II Cesarsko-Królewska Wyższa Szkoła Realna. O tym, że była w tej szkole biblioteka świadczą oryginalne pieczęcie na starych książkach. Książki te dotrwały do naszych czasów i pieczołowicie je przechowujemy. To są nasze cymelia.

Co znajdziemy w naszej bibliotece?

 • książki – księgozbiór liczy 20 tysięcy woluminów
 • wydawnictwa elektroniczne
 • czasopisma

Biblioteka - stare książki

Czy biblioteka, to tylko wypożyczalnia?

Nie, nasza biblioteka jest duża i składa się nie tylko z wypożyczalni, ale także czytelni. Znajdują się one obok siebie, ale w odrębnych pomieszczeniach. Do czytelni wchodzi się przez wypożyczalnię.

Jakie zbiory zgromadzono w wypożyczalni?

W wypożyczalni mamy kilka tysięcy książek, a także płyty DVD i CD. Jest tutaj wolny dostęp do półek i można samodzielnie wybierać książki z działu literatury popularnej. Można tu także zapoznać się z nowościami oraz książkami zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Tytuły zaproponowali uczniowie.

Znajdziecie tutaj:

 • literaturę popularną: powieści młodzieżowe, przygodowe, fantastyczno-naukowe,
 • fantasy, kryminały, horrory,
 • literaturę popularnonaukową z zakresu historii, biologii, chemii, fizyki, matematyki, oświaty i wychowania,
 • opracowania literackie,
 • klasykę literatury polskiej i obcej,
 • powieści w języku angielskim,
 • lektury,
 • podręczniki,
 • płyty CD i DVD zawierające adaptacje lektur szkolnych, filmy fabularne i dokumentalne, materiały do godzin wychowawczych, zagadnienia z różnych dziedzin wiedzy.

Czy do czytelni można przyjść także po lekcjach?

Przed lekcjami i po lekcjach, na przerwie, podczas godzin wf lub religii, gdy w nich nie uczestniczycie. Można tutaj korzystać z własnych materiałów lub z księgozbioru wypożyczalni albo czytelni, a także z komputerów z dostępem do Internetu. Można organizować konkursy, zebrania, spotkania. Jedynym warunkiem jest wpisanie się do Księgi odwiedzin czytelni oraz wcześniejsze uzgodnienie terminu zebrań. W czytelni znajduje się ponad 10 tysięcy książek, w tym bogaty księgozbiór podręczny oraz literatura popularnonaukowa.

Znajdziecie tutaj:

 • encyklopedie, leksykony, słowniki
 • kompendia wiedzy z historii, geografii, biologii, fizyki, matematyki, historii literatury
 • albumy sztuki
 • literaturę popularnonaukową z dziedziny filozofii, psychologii, religioznawstwa, historii sztuki, historii filmu i teatru, socjologii, ekonomii, biografie, pamiętniki i wspomnienia
 • poezję polską i obcą
 • literaturę w języku niemieckim

Jak zapisać się do biblioteki?

Nie trzeba tego robić indywidualnie, ponieważ każdemu uczniowi naszej szkoły, na początku klasy pierwszej, zakładamy w systemie MOL NET+ konto czytelnicze ze szkolnym e-mailem. Na ten e-mail wysyłane są powiadomienia z biblioteki. Umożliwia on także logowanie się na konto on-line. Wszyscy uczniowie otrzymują również elektroniczną kartę biblioteczną. Jeżeli jednak uczeń został przyjęty do szkoły w trakcie roku szkolnego, powinien zgłosić się do biblioteki z prośbą o założenie konta. Robimy to bez zbędnej zwłoki, od razu.

Biblioteka - czytelnia książki

Ile książek można wypożyczyć i kiedy należy je oddać?

Można mieć na koncie trzy książki; każda powinna być zwrócona po dwóch tygodniach. Jeżeli jednak są one potrzebne dłużej, należy poprosić o przedłużenie przychodząc do biblioteki, pisząc przez dziennik elektroniczny lub na e-mail, podany w powiadomieniu biblioteki przysłanym na szkolny e-mail czytelnika. Komunikat ten brzmi: „Minęła data planowego oddania wypożyczonego zasobu. Prosimy o zwrot do biblioteki”, obok umieszczone są dane kontaktowe. Czytelnicy powinni regularnie sprawdzać swój szkolny e-mail. Wszystkie zasady obowiązujące w naszej bibliotece określone są w regulaminach, które znajdziecie w oddzielnej zakładce.

Biblioteka - karty biblioteczne

Czy biblioteka jest skomputeryzowana?

Nasz biblioteka korzysta z komputerowego systemu MOL NET+. Cały księgozbiór został wprowadzony do tego programu, więc prace związane z wypożyczaniem, gromadzeniem, opracowaniem książek są szybsze i zautomatyzowane. Natomiast czytelnicy mogą w łatwy sposób, korzystając z katalogu OPAC, wyszukać potrzebne książki lub informacje, a także sprawdzać swoje konto biblioteczne on-line.

Kto prowadzi bibliotekę?

mgr Małgorzata Urbaniak e-mail

mgr Magdalena Bator e-mail

Zapraszamy Was do biblioteki, chętnie z Wami porozmawiamy, pomożemy zgromadzić literaturę do olimpiad lub konkursów albo znajdziemy interesującą książkę, dobrą na każdy nastrój i porę roku.

 

Skip to content