Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o bibliotece VII LO
Historia biblioteki spleciona jest z dziejami naszego Liceum, które zostało założone w 1902 roku jako II Cesarsko-Królewska Wyższa Szkoła Realna. O tym, że była w tej szkole biblioteka świadczą oryginalne pieczęcie na starych książkach. Książki te dotrwały do naszych czasów i pieczołowicie je przechowujemy. To są nasze cymelia.
Co znajdziemy w naszej bibliotece?
- książki – księgozbiór liczy 20 tysięcy woluminów
- wydawnictwa elektroniczne
- czasopisma
Czy biblioteka, to tylko wypożyczalnia?
Nie, nasza biblioteka jest duża i składa się nie tylko z wypożyczalni, ale także czytelni. Znajdują się one obok siebie, ale w odrębnych pomieszczeniach. Do czytelni wchodzi się przez wypożyczalnię.
Jakie zbiory zgromadzono w wypożyczalni?
W wypożyczalni mamy kilka tysięcy książek, a także płyty DVD i CD. Jest tutaj wolny dostęp do półek i można samodzielnie wybierać książki z działu literatury popularnej. Można tu także zapoznać się z nowościami oraz książkami zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Tytuły zaproponowali uczniowie.
Znajdziecie tutaj:
- literaturę popularną: powieści młodzieżowe, przygodowe, fantastyczno-naukowe,
- fantasy, kryminały, horrory,
- literaturę popularnonaukową z zakresu historii, biologii, chemii, fizyki, matematyki, oświaty i wychowania,
- opracowania literackie,
- klasykę literatury polskiej i obcej,
- powieści w języku angielskim,
- lektury,
- podręczniki,
- płyty CD i DVD zawierające adaptacje lektur szkolnych, filmy fabularne i dokumentalne, materiały do godzin wychowawczych, zagadnienia z różnych dziedzin wiedzy.
Czy do czytelni można przyjść także po lekcjach?
Przed lekcjami i po lekcjach, na przerwie, podczas godzin wf lub religii, gdy w nich nie uczestniczycie. Można tutaj korzystać z własnych materiałów lub z księgozbioru wypożyczalni albo czytelni, a także z komputerów z dostępem do Internetu. Można organizować konkursy, zebrania, spotkania. Jedynym warunkiem jest wpisanie się do Księgi odwiedzin czytelni oraz wcześniejsze uzgodnienie terminu zebrań. W czytelni znajduje się ponad 10 tysięcy książek, w tym bogaty księgozbiór podręczny oraz literatura popularnonaukowa.
Znajdziecie tutaj:
- encyklopedie, leksykony, słowniki
- kompendia wiedzy z historii, geografii, biologii, fizyki, matematyki, historii literatury
- albumy sztuki
- literaturę popularnonaukową z dziedziny filozofii, psychologii, religioznawstwa, historii sztuki, historii filmu i teatru, socjologii, ekonomii, biografie, pamiętniki i wspomnienia
- poezję polską i obcą
- literaturę w języku niemieckim
Jak zapisać się do biblioteki?
Nie trzeba tego robić indywidualnie, ponieważ każdemu uczniowi naszej szkoły, na początku klasy pierwszej, zakładamy w systemie MOL NET+ konto czytelnicze ze szkolnym e-mailem. Na ten e-mail wysyłane są powiadomienia z biblioteki. Umożliwia on także logowanie się na konto on-line. Wszyscy uczniowie otrzymują również elektroniczną kartę biblioteczną. Jeżeli jednak uczeń został przyjęty do szkoły w trakcie roku szkolnego, powinien zgłosić się do biblioteki z prośbą o założenie konta. Robimy to bez zbędnej zwłoki, od razu.
Ile książek można wypożyczyć i kiedy należy je oddać?
Można mieć na koncie trzy książki; każda powinna być zwrócona po dwóch tygodniach. Jeżeli jednak są one potrzebne dłużej, należy poprosić o przedłużenie przychodząc do biblioteki, pisząc przez dziennik elektroniczny lub na e-mail, podany w powiadomieniu biblioteki przysłanym na szkolny e-mail czytelnika. Komunikat ten brzmi: „Minęła data planowego oddania wypożyczonego zasobu. Prosimy o zwrot do biblioteki”, obok umieszczone są dane kontaktowe. Czytelnicy powinni regularnie sprawdzać swój szkolny e-mail. Wszystkie zasady obowiązujące w naszej bibliotece określone są w regulaminach, które znajdziecie w oddzielnej zakładce.
Czy biblioteka jest skomputeryzowana?
Nasz biblioteka korzysta z komputerowego systemu MOL NET+. Cały księgozbiór został wprowadzony do tego programu, więc prace związane z wypożyczaniem, gromadzeniem, opracowaniem książek są szybsze i zautomatyzowane. Natomiast czytelnicy mogą w łatwy sposób, korzystając z katalogu OPAC, wyszukać potrzebne książki lub informacje, a także sprawdzać swoje konto biblioteczne on-line.
Kto prowadzi bibliotekę?
mgr Małgorzata Urbaniak e-mail
mgr Magdalena Bator e-mail
Zapraszamy Was do biblioteki, chętnie z Wami porozmawiamy, pomożemy zgromadzić literaturę do olimpiad lub konkursów albo znajdziemy interesującą książkę, dobrą na każdy nastrój i porę roku.