Skip to content
Menu Zamknij

Aktualności

Gala Małopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2025

W dniu 21 marca 2025 r. w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się gala wręczenia nagród najlepszym liceom i technikom Małopolski w prestiżowym Rankingu Perspektywy 2025.

Nagrody wręczali Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Piotr Jedynak, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy Waldemar Siwiński oraz Dyrektor OKE w Krakowie Lech Gawryłow.

Było nam bardzo miło znaleźć się w tak ekskluzywnym gronie. Jeszcze raz z dumą gratulujemy osiągnięć naszym absolwentom oraz ich nauczycielom.

Bardzo dziękujemy gospodarzowi uroczystości Rektorowi Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotrowi Jedynakowi za zorganizowanie gali.

Z wizytą na Uniwersytecie Rolniczym

W pierwszy dzień wiosny należy zrobić coś innego, niż siedzenie w murach szkoły. Tak też zrobiliśmy! 21 marca, nasza klasa 2f, o profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym, wraz z panią prof. Agnieszką Kaczyńską oraz panem prof. Jakubem Gajdą, wzięła udział w wyjściu na Dni Otwarte Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja przy ulicy Balickiej 122. 

Najpierw wysłuchaliśmy wykładu dr. hab. inż. Jacka Słupskiego pt. „Grzyby leśne – smaczne 
i groźne”. Pan profesor w bardzo przystępny i ciekawy sposób przybliżył nam, z jakimi grzybami jadalnymi i trującymi możemy spotkać się w Polsce.  

Tuż po wykładzie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa udała się na warsztaty „Laboratorium przyszłości – zastosowanie hodowli komórkowych w nauce o żywności”. W trakcie zajęć mieliśmy możliwość przeprowadzenia doświadczenia mającego obrazować wpływ określonych stężeń etylenu na żywotność komórek. Zapoznaliśmy się z bardzo wyśrubowaną preparatyką laboratoryjną i zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi przy hodowlach komórkowych i badaniach nad nimi. W tym czasie, druga grupa wzięła udział w warsztatach zatytułowanych „Ukryty cukier”. Podczas tych zajęć dowiedzieliśmy się o tym, jakie ilości cukru zawierają słodzone i „zdrowe” napoje. Poznaliśmy historię tego. jak zaczynano używać sacharozy oraz w jakich postaciach występowała ona dawniej.  
W trakcie warsztatów mieliśmy możliwość zadawania  pytań prowadzącemu, przez co lepiej poznaliśmy laboratorium, jego wyposażenie i to jakie czynności można w nim wykonywać.

Po zajęciach udaliśmy się w stronę stanowisk prowadzonych przez studentów. Mogliśmy tam wziąć udział w krótkim teście, a każda chętna osoba miała możliwość wygrania ciekawych nagród/gadżetów związanych z UR. 

W trakcie Dnia Otwartego mieliśmy możliwość rozmawiać ze studentami na temat ich nauki i ogólnego funkcjonowania na Uniwersytecie. Dużą popularnością cieszyły się rozmowy ze studentami z kierunku browarnictwo. 

Udział w dniu Otwartym to kolejny ciekawy dodatek jaki nas, biol-chemy, spotyka w trakcie nauki w Siódemce.  

Weronika Papara i Marianna Rabiej
klasa 2F 

Wykład prof. Andrzeja Chwalby i debata oksfordzka

Obchodzimy w tym roku jubileusz 1000-lecia Królestwa Polskiego. Z tej okazji, 17 marca gościł w naszej szkole prof. Andrzej Chwalba, wybitny historyk i eseista. W swojej prelekcji pan profesor zwrócił uwagę na rangę wydarzenia jakim była koronacja królewska Bolesława Chrobrego w 1025 r., jej okoliczności międzynarodowe oraz skutki dla państwa polskiego.

Wydarzeniu towarzyszyła debata oksfordzka w wykonaniu członków szkolnego Koła Debat Oksfordzkich. Uczniowie zmierzyli się z tezą: Bolesław Chrobry jest najwybitniejszym władcą z dynastii Piastów. Głosem publiczności debatę wygrała strona opozycji, która obaliła tezę. A w debacie wzięli udział: Piotr Wyżga, Wojciech Pełka, Anna Wadowska, Jan Łapka oraz Ksawery Szandała, Maja Płazieńska, Krzysztof Bakalarski, Konstanty Lis.

Autorem zdjęć jest Bartosz Maciejczyk

Kiermasz Dobrych Serc

W tym roku Dobre Serca dawały drugie życie książkom już po raz dwudziesty piąty. Niełatwo sobie wyobrazić, ale już ćwierć wieku Biblioteka VII LO organizuje giełdę, na którą każdy, zamiast wyrzucać, może przynieść książki, z którymi nie jest emocjonalnie związany. Przez trzy marcowe dni (12-14.03.2025) z przyjemnością obserwowałyśmy młodych ludzi, którzy z zainteresowaniem przeglądali, dyskutowali i kupowali podarowane przez kolegów wydawnictwa. Cieszy, bo wbrew obiegowym opiniom, bardzo wiele książek znalazło nowych czytelników, czyli jednak czytają…

Wszystkim, którzy włączyli się w nasze czytelnicze przedsięwzięcie, serdecznie dziękujemy.

Małgorzata Urbaniak

Projekt „Wolni od cukru”

„Wolni od cukru” to projekt realizowany w ramach ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii” zainicjowany i prowadzony przez trzy uczennice z klasy 2d – Nikolę Kołodziejczyk, Maję Poziemską oraz Magdalenę Światłoń. Koordynatorem przedsięwzięcia jest pan mgr. Piotr Wróbel. W organizację projektu w naszej szkole zaangażowana jest także pani mgr. Anna Kostuch – Turdza. Projekt ma na celu informowanie młodzieży ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych o szkodliwości nadmiernego spożycia cukru i jego wpływu na organizm człowieka. 

Uczennice w ramach projektu zorganizowały ankietę internetową, w której wzięło udział 800 respondentów, rozdawały ulotki na Rynku Głównym w Krakowie, a także przeprowadziły warsztaty z ponad 300 uczniami z krakowskich i poza krakowskich szkół podstawowych. Wystąpiły też na antenie Radia FAMKA Kraków. Uczestnicy Balu Walentynkowego VII LO mogli poczęstować się przygotowanymi przez dziewczyny bezcukrowymi ciastami. 

Od kilku dni na szkolnych korytarzach wiszą plakaty „Bezcukrowo – pysznie i zdrowo” – to także zasługa działania projektu.  

W tym tygodniu projekt „Wolni od cukru” będzie realizowany też w naszej szkole! 

Dziewczyny prowadzą także media społecznościowe, na których znajdują się różne ciekawe treści – niedługo pojawi się tam również wywiad z dietetyczką p. Julią Dudek.  

Zapraszamy do wsparcia działalności poprzez zaobserwowanie: 

Facebook: wolni.odcukru 

Instagram/TikTok: wolni_odcukru 

Sukces uczniów VII LO w XXVII Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym im. Wojciecha Korfantego

24 lutego 2025 r. na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyły się krakowskie eliminacje regionalne XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego. W tym prestiżowym wydarzeniu wzięło udział 24 najlepszych mówców z całej Małopolski.

Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów: Patryk Stabryła-Tatko (1c), Stanisław Pasteczka (2b), Wojciech Pełka (2c), Wojciech Kwaśniak (3d), Konstanty Lis (3d).

Wszyscy nasi reprezentanci zaprezentowali się znakomicie, wykazując się nie tylko doskonałym przygotowaniem, ale także profesjonalizmem i biegłością w sztuce krasomówstwa.

Największy sukces odniósł Wojciech Kwaśniak z klasy 3d przygotowany przez pana prof. Kacpra Szewczyka, który wygrał eliminacje regionalne i zdobył pierwsze miejsce w konkursie! Tym samym zapewnił sobie miejsce w wielkim finale, który odbędzie się 21 marca w Katowicach. To ogromne wyróżnienie zarówno dla Wojciecha, jak i dla naszej szkoły!

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i trzymamy kciuki za finałowe wystąpienie Wojciecha Kwaśniaka!

Krakowskie eliminacje XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego

12 lutego 2025 r. o godz. 10:00 w naszej szkole odbędą się krakowskie eliminacje lokalne XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego, organizowanego pod hasłem: „…żeby wrócił świat mowy czystej, świat słów mówiących…”.

W konkursie wezmą udział uczestniczki i uczestnicy z różnych krakowskich szkół. Wydarzenie ma na celu nie tylko promowanie piękna języka polskiego, ale również rozwijanie umiejętności retorycznych i przygotowanie młodzieży do świadomego uczestnictwa w życiu publicznym.

Twórcą idei konkursu imienia Wojciecha Korfantego jest Związek Górnośląski w Katowicach, a jego inicjatorką była polonistka dr Łucja Staniczkowa, pionierka edukacji regionalnej oraz kultury Górnego Śląska w Tychach.

Najlepsi uczestnicy eliminacji lokalnych będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności na etapie regionalnym, który odbędzie się w ostatnim tygodniu lutego na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia zmagań młodych mówców!

Kacper Szewczyk

Amelia Pawelec stypendystką Nagrody Prezesa Rady Ministrów

Nasza szkoła zaznaczyła swoje istnienie podczas uroczystości wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów, zorganizowanej przez urząd Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie.  

Daliśmy o sobie znać światu na dwa sposoby. Po, pierwsze jedną ze stypendystek, której działania i osiągnięcia zostały uhonorowane przez Pana Premiera, została uczennica klasy 4G, Amelia Pawelec. Takie wyróżnienie zasługuje na szczególną uwagę, gdyż pokazuje, jak wiele znaczy indywidualny wysiłek podejmowany w grupie. Świadczy zarówno o jednostce i jej determinacji, motywacji oraz uzdolnieniach, jak i o otoczeniu, w którym może ona działać, jednocześnie je doceniając i kształtując o nim opinię. Stypendium Amelii jest powodem do dumy dla niej samej, jej rodziców i rodziny, ale także dla szkoły pojmowanej jako wspólnota. Bardzo jej dziękujemy za to, że możemy dobrze myśleć o sobie.  

Po drugie, uroczystość kuratoryjna została uświetniona przez występ naszego szkolnego chóru pod batutą Pana profesora Askaniusza Garlickiego. Śpiew dwóch kolęd i piosenki Piotra Rubika został przyjęty entuzjastycznymi brawami zgromadzonych widzów oraz nieco zazdrosnymi spojrzeniami przybyłych nauczycieli…  

Potwierdzam własnym słowem honoru.

Robert Wilk, wicedyrektor VII LO  

Wydarzenia godne uwagi w lutym

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w wydarzeniach organizowanych w lutym:

Konferencja o konkursie dla wolontariuszy „Wspaniali dla Wspaniałych”

18 lutego 2025
Termin zgłoszeń: 11.02.2025 (szczegóły na plakacie obok)

III Krakowska Konferencja Panelowa ZDROWIE PSYCHICZNE

12 lutego 2025
Szczegóły: link
Wstęp wolny