Menu Zamknij

Aktualności

Smutna wiadomość

Społeczność szkolna Siódemki z bólem i głębokim żalem przyjmuje wiadomość o śmierci Pana profesora Pawła Mosznera, wieloletniego nauczyciela informatyki w VII LO im. Z. Nałkowskiej w Krakowie.  

W swojej pracy dał się poznać jako życzliwy uczniom, pełen zapału i pomysłów pedagog, niezwykle szanowany przez swoich wychowanków. Roztaczał wokół siebie niezwykłą atmosferę pogody ducha i życzliwości. Zawsze był gotów służyć pomocą. 

Jako człowiek mierzył się z poważnymi wyzwaniami życiowymi, dając innym przykład dojrzałości i hartu ducha.  

Cała Siódemka przesyła wyrazy wsparcia żonie – Pani profesor Krystynie Moszner i pogrążonej w żałobie rodzinie.  

Cześć Jego pamięci! 

Uroczystości pogrzebowe będą miały miejsce w Krakowie, na Cmentarzu Salwatorskim  7 listopada 2024 r. o godz. 12:00. 

Konferencja dla maturzystów na Wydziale Chemii UJ

25 października 2024 r. odbyły się istotne pod kątem tegorocznej matury z chemii i biologii wykłady, w których całą klasą wraz z naszą nauczycielką chemii, panią dr Agnieszką Kaczyńską, braliśmy udział. Spotkanie miało miejsce na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego i zostało poprowadzone przez pracowników naukowych tej uczelni.

Główne wykłady pozwoliły nam, tegorocznym maturzystom, dowiedzieć się od członków Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, jakie błędy na maturze z chemii powtarzają się najczęściej oraz jak można ich unikać. Dogłębnie wyjaśniono mechanizm oceniania poszczególnych typów zadań, przedstawiono także przykłady błędnych odpowiedzi wraz z ich omówieniem. Co istotne, nie pominięto tematu odwołań od wyników matury; uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda procedura odwoławcza oraz w jaki sposób najefektywniej skorzystać z takiej możliwości. 

Po krótkiej przerwie odbyły się dwa kolejne wykłady, nieco ściślej związane z biologią, niż chemią. Pierwszy z nich, nawiązując do tematyki maturalnej, pozwolił zapoznać się z podobieństwami i wspólnymi punktami matury z chemii i biologii, porządkując przy tym wiedzę z obu przedmiotów. Ostatni wykład pt. „Przewidywanie struktury białek oraz jego znaczenie” uchylił nam rąbka tajemnicy, za co przyznana została tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie chemii oraz jak ważną rolę pełnią tego typu badania w kontekście naukowym. 

Na zakończenie wykładów każdy z uczniów miał możliwość grupowego zwiedzenia najnowocześniejszego w tej części Europy budynku Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwiedzanie odbyło się z udziałem dedykowanego pracownika naukowego, który służył pomocą w razie pytań dotyczących budynku oraz studiów na tej uczelni. 

Takie wydarzenie na pewno w dużym stopniu wspomogło nas w przygotowaniach do tegorocznych matur oraz rozwiało wątpliwości związane z niekiedy niejasnymi sposobami oceniania i zawiłą procedurą odwoławczą. Wykłady o tematyce biologicznej z pewnością zainteresowały uczniów pasjonujących się biologią,  
a możliwość zwiedzenia budynku była miłym gestem ze strony Wydziału Chemii UJ. 

 
Borys Wiśniewski i Albert Mazur, 4G  

Akademia Klimatu

W dniu 15 października, w ramach Akademii Klimatu, mieliśmy – my czyli klasa 2F i 1G wraz z wychowawczyniami – Agnieszką Kaczyńską i Moniką Smelą-Ćwik, okazję uczestniczyć w warsztatach na temat „Woda i kryzys wodny” w Nowohuckim Centrum Kultury.  

Po krótkim powitaniu i wstępie odbył się pokaz filmów krótkometrażowych. Zrobiły one na nas wielkie wrażenie, pozwoliły zagłębić się w omawiany temat, zauważyć codzienne problemy, z jakimi zmagają się miasta i ich mieszkańcy, oraz przedstawiły praktyczne rozwiązania. Następnie wysłuchaliśmy wywiadu na żywo z ekspertami, którzy podzielili się z nami wiedzą na temat zasobów wodnych, rzek i konsekwencji kryzysu wodnego. Każdemu otworzyło to oczy, gdyż na co dzień nie zwraca się uwagi na tego typu zagadnienia. Kolejnym punktem programu była przerwa, na której każdy z uczestników poczęstował się tradycyjnym obwarzankiem! Po powrocie do sali mieliśmy szansę zdobyć nagrody w quizie klimatycznym, który bazował na naszej ogólnej wiedzy w zakresie klimatu. Bardzo dobre wyniki merytoryczne i czasowe osiągnęły dwie uczennice Siódemki – dzięki czemu wygrały atrakcyjne nagrody. Ostatnim punktem wydarzenia był pokaz filmu o tytule „Do ostatniej kropli”. Pozwolił nam on przenieść się w różne zakątki świata, pokazując te same problemy w różnych krajach i to jak ludzie znajdują coraz to lepsze rozwiązania; zakładając organizacje, nadając rzekom tożsamość prawną, uświadamiając lokalne społeczeństwo o zagrożeniach płynących z bezczynności wobec problemu.  

 Uważamy, że było to bardzo przydatne i poszerzające wiedzę oraz świadomość wydarzenie. Nie dość, że mogliśmy posłuchać ekspertów i obejrzeć filmy dokumentalne, to jeszcze mieliśmy szansę aktywnie brać udział w warsztatach i przy okazji dobrze zjeść. 

Julia Socci i Amelia Sojka, 2F 

Zbiórka karmy dla Schroniska

Jeszcze do końca października zbieramy karmę dla podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie!

Karmę prosimy zostawiać w punkcie zbiórki przy Auli.

Zachęcamy, by przekazywać przede wszystkim karmę następujących marek (to ważne, by w miarę możliwości nie kupować słabej jakościowo karmy opartej o zboża, zwłaszcza gdy chodzi o zwierzaki, którym dokuczają problemy zdrowotne):

Animonda, Applaws, Acana, Alpha Spirit, Almo Nature, Arion, Baltica, Bozita, Brit, Carnilove, Concept for life, Cosma, Catz Finefood, Dolina Noteci, Dog Chow, Eukanuba, Farmina, Feringa, Fitmin, Hill’s, Happy Dog, Josera, Lukullus, Miamor, Mac’s, Oasy, Purina Pro Plan, Purizon, Rinti, Royal Canin, Rocco, Sanabelle, Smila, Orijen, Taste of the Wild, Wild Freedom.

Przyjmujemy również koce, ręczniki i zabawki dla zwierząt. Stare koce i ręczniki są bardzo przydatne w schronisku, zwłaszcza zimą.

Konkurs wiedzy o VII LO „Siódemka wczoraj i dziś”

Tradycyjnie, na początku roku szkolnego, uczniowie klas I naszego Liceum, pod czujnym okiem wychowawców, poznają historię i tradycję Szkoły, biografie Patronów, postaci sławnych Absolwentów oraz czytają „Medaliony” Zofii Nałkowskiej. Nabytą wiedzę mogą później zaprezentować podczas konkursu, do którego przystępują wszyscy uczniowie, a który w tym roku odbył się 11 października.

Dzieje Siódemki oraz jej współczesność najlepiej poznali uczniowie klasy I D, drugie miejsce zdobyła klasa I G, a miejsce trzecie – klasa I A. Kolejne miejsca zajęły klasy: I F, I C oraz I B.

Uczniom zwycięskich klas gratulujemy, a Państwu wychowawcom dziękujemy za zaangażowanie.

W kategorii indywidualnej najwięcej punktów zdobył Adam Żebracki z klasy I D, drugie miejsce zajęła Helena Wiśniewska z klasy I G, a miejsce trzecie – Robert Kopiec z klasy I D.

Serdecznie Wam gratulujemy.

Dyplomy i nagrody wręczone zostały podczas ślubowania klas pierwszych, które odbyło się 17 października 2024 r. w kinie Kijów.

Małgorzata Urbaniak

Smutna wiadomość

W życiu naszej szkoły nadeszła smutna chwila: 6 października 2024 roku zmarła Pani Profesor Maria Gul, zasłużona, wieloletnia nauczycielka matematyki w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie. W pogrzebie, który odbędzie się 10 października 2024 r. o godz. 10.20 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, weźmie udział delegacja naszego liceum. Wszystkim pogrążonym w żałobie członkom rodziny, przyjaciołom i znajomym oraz wychowankom składamy wyrazy współczucia.

Spotkania z rodzicami 19 września 2024 r.

Zapraszamy wszystkich rodziców i opiekunów na zebrania, które odbędą się w czwartek 19 września 2024 r. według następującego planu:

17:00 – klasy 1A, 1B, 1C spotkanie z Dyrektorem liceum na auli szkolnej (sala A10) a następnie zebrania z wychowawcami

17:30 – klasy II i III

18:00 – klasy 1D, 1F, 1G spotkanie z Dyrektorem liceum na auli szkolnej (sala A10) a następnie zebrania z wychowawcami

18:30 – klasy IV 

Szczegółowy harmonogram wywieszony będzie w dniu zebrania w holu szkoły.

Skip to content