W pierwszy dzień wiosny należy zrobić coś innego, niż siedzenie w murach szkoły. Tak też zrobiliśmy! 21 marca, nasza klasa 2f, o profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym, wraz z panią prof. Agnieszką Kaczyńską oraz panem prof. Jakubem Gajdą, wzięła udział w wyjściu na Dni Otwarte Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja przy ulicy Balickiej 122.
Najpierw wysłuchaliśmy wykładu dr. hab. inż. Jacka Słupskiego pt. „Grzyby leśne – smaczne
i groźne”. Pan profesor w bardzo przystępny i ciekawy sposób przybliżył nam, z jakimi grzybami jadalnymi i trującymi możemy spotkać się w Polsce.
Tuż po wykładzie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa udała się na warsztaty „Laboratorium przyszłości – zastosowanie hodowli komórkowych w nauce o żywności”. W trakcie zajęć mieliśmy możliwość przeprowadzenia doświadczenia mającego obrazować wpływ określonych stężeń etylenu na żywotność komórek. Zapoznaliśmy się z bardzo wyśrubowaną preparatyką laboratoryjną i zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi przy hodowlach komórkowych i badaniach nad nimi. W tym czasie, druga grupa wzięła udział w warsztatach zatytułowanych „Ukryty cukier”. Podczas tych zajęć dowiedzieliśmy się o tym, jakie ilości cukru zawierają słodzone i „zdrowe” napoje. Poznaliśmy historię tego. jak zaczynano używać sacharozy oraz w jakich postaciach występowała ona dawniej.
W trakcie warsztatów mieliśmy możliwość zadawania pytań prowadzącemu, przez co lepiej poznaliśmy laboratorium, jego wyposażenie i to jakie czynności można w nim wykonywać.
Po zajęciach udaliśmy się w stronę stanowisk prowadzonych przez studentów. Mogliśmy tam wziąć udział w krótkim teście, a każda chętna osoba miała możliwość wygrania ciekawych nagród/gadżetów związanych z UR.
W trakcie Dnia Otwartego mieliśmy możliwość rozmawiać ze studentami na temat ich nauki i ogólnego funkcjonowania na Uniwersytecie. Dużą popularnością cieszyły się rozmowy ze studentami z kierunku browarnictwo.
Udział w dniu Otwartym to kolejny ciekawy dodatek jaki nas, biol-chemy, spotyka w trakcie nauki w Siódemce.
Weronika Papara i Marianna Rabiej
klasa 2F