Dnia 26 marca wzięliśmy (klasa 2 F wraz z wychowawcą Panią dr Agnieszką Kaczyńską) udział w grze terenowej zorganizowanej przez Politechnikę Krakowską z okazji 80. jubileuszu jej istnienia. Wydarzenie miało na celu zapoznanie nas z kierunkami studiów, jakie oferuje PK. Udział w grze niewątpliwie rozwinął nasze umiejętności logicznego myślenia, pracy zespołowej i jeszcze lepiej zintegrował nas w klasie.
Przed rozpoczęciem gry mieliśmy przyjemność zwiedzić Muzeum Politechniki Krakowskiej. Muzeum to mieści się w budynku dawnego aresztu koszar austrowęgierskich. Tam Pani kustosz zapoznała nas z historią uczelni i znanymi osobami ze świata nauki, ale również kultury (jak np. Marek Grechuta czy Stanisław Mrożek).
Przed rozpoczęciem gry zostaliśmy uroczyście przywitani przez Panią Prodziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK, dr Natalię Ryłko. Następnie została nam przedstawiona prezentacja wstępna do gry, na której wyjaśniono nam, co będziemy musieli zrobić. Podzieliliśmy się na grupy i rozpoczęliśmy grę terenową – na obszarze całego kampusu PK.
Podczas gry wykonywaliśmy różnorodne zadania. W jednej z konkurencji korzystaliśmy z okularów VR, aby odnaleźć osiem ukrytych logo na wirtualnej mapie. W laboratoriach chemicznych szukaliśmy zlewki z roztworem, który zmieniał barwę, sprawdzaliśmy, jak różne substancje wpływają na kolor płomienia, a także spryskiwaliśmy kartkę specjalnym roztworem, by odkryć ukryty napis. Na jednym z wydziałów pracowaliśmy nad programowaniem robota i rozwiązaniem zadań dotyczących bramek logicznych. Następnie na kolejnym wydziale wykonywaliśmy między innymi zadanie związane z noktowizorem, czy też mapowaniem dłoni. Musieliśmy rozwiązać quiz budowlany, w którym odpowiadaliśmy na pytania z naprawdę różnorakich kategorii z szeroko pojmowanego budownictwa. Aby zdobyć punkty, należało poprawnie zbudować most da Vinci, co wymagało precyzji i współpracy wszystkich członków danej grupy.
Grupa, która uzyskała największą liczbę punktów otrzymała nagrody – gadżety związane z PK, ale z racji nawiązania wspaniałych relacji z pracownikami administracyjnymi i naukowymi PK wszystkim nam przyznano małe nagrody – upominki.
Gra terenowa była świetnym połączeniem nauki i dobrej zabawy i rywalizacji. Już samo odczytywanie mapy i poszukiwanie kolejnych punktów kontrolnych było niesamowicie ekscytujące. Dzięki grze mogliśmy rozwijać nasze umiejętności w różnych dziedzinach i sprawdzić się w pracy zespołowej. Dzięki bardzo emocjonującemu wydarzeniu zapoznaliśmy się z tym jakie wydziały znajdują się na PK i jakiej tematyce mogą poświęcić się studenci tam studiujący. Całe wydarzenie dostarczyło nam wielu wrażeń i z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje!
Aleksander Ossowski i Wiktoria Dymek
klasa 2F