W marcu, w szkole odbył się konkurs „Czemu lubię chemię” dedykowany dla uczniów rozszerzających chemię. Nagrodą dla szczęśliwej trzynastki była możliwość wzięcia udziału w warsztatach i laboratoriach prowadzonych przez Zespół Nanotechnologii Polimerów i Biomateriałów, na Wydziale Chemii UJ.
Jako osoby, które znalazły się w owej trzynastce, dnia 8 kwietnia wraz z naszą nauczycielką chemii panią dr Agnieszka Kaczyńską, uczestniczyliśmy w zajęciach studyjnych z cyklu „Pasje współczesnego chemika”. Projekt ten jest dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznawanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”. W trakcie zajęć zostaliśmy zapoznani z pracą naukowców, którzy wykorzystują w badaniach unikatowe techniki: mikroskopie optyczną
i fluorescencyjną, a także mikroskopię AFM. Zajęcia zostały podzielone na dwa bloki tematyczne realizowane w kameralnych grupkach. Pierwszy blok dotyczył pomiarów wykonywanych za pomocą mikroskopu sił atomowych (AFM) i był prowadzony przez mgr Justynę Bałę, wykonującą na co dzień pomiary AFM w ramach swoich badań do rozprawy doktorskiej. Podczas zajęć zapoznaliśmy się ze specyfiką działania mikroskopu sił atomowych, a także nauczyliśmy się podstawowych zasad jego obsługi. Prowadziliśmy badania jednowarstwowego grafitu oraz porównywaliśmy strukturę powierzchni płyt CD i DVD. Mieliśmy również okazję zadawać pytania oraz samodzielnie przećwiczyć instalację „czipów” na sondach badawczych. W drugiej części warsztatów, pan dr hab. Mariusz Kępczyński, prof. UJ, opowiedział nam o zjawisku luminescencji. Poznaliśmy podstawowe pojęcia dotyczące tego zjawiska i zostaliśmy zapoznani z jego zastosowaniem. Mieliśmy okazję wykonać samodzielne pomiary na dwóch typach mikroskopów. Obrazowaliśmy różne preparaty – w tym kwasek cytrynowy, banknoty, czy też powierzchnie telefonów.
Warsztaty, w jakich uczestniczyliśmy, były niezwykle interesujące i wzbogaciły naszą wiedzę. Dzięki nim mogliśmy spojrzeć na chemię z zupełnie nowej, dotąd nieznanej nam perspektywy. Były to z pewnością niezapomniane i jedyne w swoim rodzaju zajęcia, które pogłębiły nasz zakres odpowiedzi na pytanie konkursowe „Czemu lubię chemię?”.
Zofia Pacyga
Witold Olszowski
Klasa 2F