Skip to content
Menu Zamknij

Kategoria: Aktualności

Poczuj chemię do chemii

W marcu, w szkole odbył się konkurs „Czemu lubię chemię” dedykowany dla uczniów rozszerzających chemię. Nagrodą dla szczęśliwej trzynastki była możliwość wzięcia udziału w warsztatach i laboratoriach prowadzonych przez Zespół Nanotechnologii Polimerów i Biomateriałów, na Wydziale Chemii UJ. 

Jako osoby, które znalazły się w owej trzynastce, dnia 8 kwietnia wraz z naszą nauczycielką chemii panią dr Agnieszka Kaczyńską, uczestniczyliśmy w zajęciach studyjnych z cyklu „Pasje współczesnego chemika”. Projekt ten jest dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznawanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”. W trakcie zajęć zostaliśmy zapoznani z pracą naukowców, którzy wykorzystują w badaniach unikatowe techniki: mikroskopie optyczną  
i fluorescencyjną, a także mikroskopię AFM. Zajęcia zostały podzielone na dwa bloki tematyczne realizowane w kameralnych grupkach. Pierwszy blok dotyczył pomiarów wykonywanych za pomocą mikroskopu sił atomowych (AFM) i był prowadzony przez mgr Justynę Bałę, wykonującą na co dzień pomiary AFM w ramach swoich badań do rozprawy doktorskiej. Podczas zajęć zapoznaliśmy się ze specyfiką działania mikroskopu sił atomowych, a także nauczyliśmy się podstawowych zasad jego obsługi. Prowadziliśmy badania jednowarstwowego grafitu oraz porównywaliśmy strukturę powierzchni płyt CD i DVD. Mieliśmy również okazję zadawać pytania oraz samodzielnie przećwiczyć instalację „czipów” na sondach badawczych. W drugiej części warsztatów, pan dr hab. Mariusz Kępczyński, prof. UJ, opowiedział nam o zjawisku luminescencji. Poznaliśmy podstawowe pojęcia dotyczące tego zjawiska i zostaliśmy zapoznani z jego zastosowaniem. Mieliśmy okazję wykonać samodzielne pomiary na dwóch typach mikroskopów. Obrazowaliśmy różne preparaty – w tym kwasek cytrynowy, banknoty, czy też powierzchnie telefonów. 

Warsztaty, w jakich uczestniczyliśmy, były niezwykle interesujące i wzbogaciły naszą wiedzę. Dzięki nim mogliśmy spojrzeć na chemię z zupełnie nowej, dotąd nieznanej nam perspektywy. Były to z pewnością niezapomniane i jedyne w swoim rodzaju zajęcia, które pogłębiły nasz zakres odpowiedzi na pytanie konkursowe „Czemu lubię chemię?”. 

 
Zofia Pacyga
Witold Olszowski
Klasa 2F

Szkolny konkurs recytatorski poezji Zbigniewa Herberta

Refleksyjne wiersze, zasłuchana widownia, skupione jury oraz Herbert z uśmiechem spoglądający z portretu na uczestników konkursu recytatorskiego. To On bowiem w tym roku był patronem kolejnej edycji spotkania młodych recytatorów i miłośników poezji (2 kwietnia 2025, czytelnia).

Specjalnym gościem tego spotkania była absolwentka Siódemki, aktorka – Pani Katarzyna Galica, która wzięła udział w pracach jury razem z Paniami: Krystyną Kempką, Magdaleną Palacz oraz Panem wicedyrektorem Robertem Wilkiem.

Konkurs prowadziły uczennice klasy 2g – Tatiana Pabian i Oliwia Sarnecka, które również przybliżyły zebranym biografię i twórczość poety.

Na widowni gościliśmy humanistów z klasy 2a.

W konkursie wystąpiło dwudziestu uczestników. Najpiękniej z nich recytował Tymon Sadowski z klasy 2g. Jego występ był przykładem mądrej interpretacji i piękna tkwiącego w prostocie, które zachwyciły jury. Ex aequo I miejsce zdobyła także Julia Socci z klasy 2f za świetną umiejętność przekazywania emocji i nawiązywania kontaktu z odbiorcami. Miejsce II przypadło Wiktorowi Szostakowi-Sobalskiemu z klasy 2c za przemyślaną interpretację oraz za odwagę poszukiwania formy. Otrzymał on także nagrodę specjalną, ufundowaną przez Panią Katarzynę Galicę. Kolejne miejsce zdobyła Katarzyna Stachura z klasy 2b za dużą kulturę słowa, a wyróżnienie Aleksander Ossowski z klasy 2f za rozważnie wybrany tekst i wrażliwość. Jury przyznało także nagrody dodatkowe, które przypadły uczennicom klasy 1g – Marii Spłuszce oraz Julii Stajniak za naturalność w przekazywaniu tekstu. Serdecznie gratulujemy!

Po części konkursowej Pani Katarzyna Galica przeprowadziła krótkie warsztaty teatralne, a po spotkaniu znalazła jeszcze czas na indywidualne rozmowy z uczniami na temat teatru.

Podczas wręczania nagród obecny był Pan dyrektor Wojciech Zagórny, który podziękował za udział w konkursie, pracę jury oraz za organizację wydarzenia przez siódemkową bibliotekę.

Małgorzata Urbaniak

Wojciech Kwaśniak w finale XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego

21 marca 2025 r. w Sejmie Śląskim w Katowicach odbył się finał XXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem: „…żeby wrócił świat mowy czystej, świat słów mówiących…”.

Z dumą informujemy, że naszą szkołę reprezentował Wojciech Kwaśniak, uczeń klasy 3d, którego opiekunem naukowym był pan prof. Kacper Szewczyk. Wojtek w swoim przemówieniu odważnie zmierzył się z tematem kondycji współczesnej polszczyzny, zwracając uwagę na to, jak bardzo język, którym się posługujemy, jest nasycony zapożyczeniami – zarówno tymi współczesnymi, angielskimi, jak i tymi głęboko zakorzenionymi, pochodzącymi ze Wschodu.

Już pierwsze zdanie jego przemowy – „Mam nadzieję, że wszyscy macie się okej.” – wybrzmiało nieprzypadkowo. Było ono punktem wyjścia do rozważań o anglicyzmach, które na co dzień wnikają do naszego języka w formie wyrażeń takich jak „update”, „fancy”, „trendować” czy właśnie „okej”. Ale uczeń poszedł o krok dalej – zastanowił się, czy naprawdę mamy do czynienia z nowym zjawiskiem. Z finezją i dowcipem wskazał, że już wcześniej język polski był podatny na wpływy obce – szczególnie języka rosyjskiego.

Z dużą swobodą i wnikliwością mówił o rusycyzmach – wyrażeniach, których obecności często nie zauważamy, choć od dekad funkcjonują w języku codziennym. Podkreślił, że niektóre zwroty, które uznajemy za całkowicie polskie, mają obce korzenie, a ich powszechność świadczy o sile językowych przyzwyczajeń i wpływów historycznych. Pokazał, że język ewoluuje nieustannie – reagując na zmiany polityczne, kulturowe i społeczne.

W zakończeniu swojego przemówienia Wojtek wskazał, że to właśnie świadomość językowa i edukacja są kluczem do troski o język – nie poprzez obsesyjne „oczyszczanie”, ale przez rozumienie, w jaki sposób mówimy i dlaczego nasz język wygląda dziś tak, a nie inaczej. Z przymrużeniem oka dodał, że polszczyzna z pewnością nie obrazi się za kilka „okejek” dziennie – jeśli tylko wiemy, skąd one się wzięły.

Udział w ogólnopolskim finale to dla naszej szkoły ogromne wyróżnienie. Gratulujemy świetnego wystąpienia i życzymy dalszych sukcesów!

Kacper Szewczyk

Gra terenowa Politechniki Krakowskiej

Autorzy zdjęć:
Agnieszka Kaczyńska
Jan Kuśmierczyk (2F)

Dnia 26 marca wzięliśmy (klasa 2 F wraz z wychowawcą Panią dr Agnieszką Kaczyńską) udział w grze terenowej zorganizowanej przez Politechnikę Krakowską z okazji 80. jubileuszu jej istnienia. Wydarzenie miało na celu zapoznanie nas z kierunkami studiów, jakie oferuje PK. Udział w grze niewątpliwie rozwinął nasze umiejętności logicznego myślenia, pracy zespołowej i jeszcze lepiej zintegrował nas w klasie. 

Przed rozpoczęciem gry mieliśmy przyjemność zwiedzić Muzeum Politechniki Krakowskiej. Muzeum to mieści się w budynku dawnego aresztu koszar austrowęgierskich. Tam Pani kustosz zapoznała nas z historią uczelni i znanymi osobami ze świata nauki, ale również kultury (jak np. Marek Grechuta czy Stanisław Mrożek).  

Przed rozpoczęciem gry zostaliśmy uroczyście przywitani przez Panią Prodziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK, dr Natalię Ryłko. Następnie została nam przedstawiona prezentacja wstępna do gry, na której wyjaśniono nam, co będziemy musieli zrobić. Podzieliliśmy się na grupy i rozpoczęliśmy grę terenową – na obszarze całego kampusu PK. 

Podczas gry wykonywaliśmy różnorodne zadania. W jednej z konkurencji korzystaliśmy z okularów VR, aby odnaleźć osiem ukrytych logo na wirtualnej mapie. W laboratoriach chemicznych szukaliśmy zlewki z roztworem, który zmieniał barwę, sprawdzaliśmy, jak różne substancje wpływają na kolor płomienia, a także spryskiwaliśmy kartkę specjalnym roztworem, by odkryć ukryty napis. Na jednym z wydziałów pracowaliśmy nad programowaniem robota i rozwiązaniem zadań dotyczących bramek logicznych. Następnie na kolejnym wydziale wykonywaliśmy między innymi zadanie związane z noktowizorem, czy też mapowaniem dłoni. Musieliśmy rozwiązać quiz budowlany, w którym odpowiadaliśmy na pytania z naprawdę różnorakich kategorii z szeroko pojmowanego budownictwa. Aby zdobyć punkty, należało poprawnie zbudować most da Vinci, co wymagało precyzji i współpracy wszystkich członków danej grupy. 

Grupa, która uzyskała największą liczbę punktów otrzymała nagrody – gadżety związane z PK, ale z racji nawiązania wspaniałych relacji z pracownikami administracyjnymi i naukowymi PK wszystkim nam przyznano małe nagrody – upominki. 

Gra terenowa była świetnym połączeniem nauki i dobrej zabawy i rywalizacji. Już samo odczytywanie mapy i poszukiwanie kolejnych punktów kontrolnych było niesamowicie ekscytujące. Dzięki grze mogliśmy rozwijać nasze umiejętności w różnych dziedzinach i sprawdzić się w pracy zespołowej. Dzięki bardzo emocjonującemu wydarzeniu zapoznaliśmy się z tym jakie wydziały znajdują się na PK i jakiej tematyce mogą poświęcić się studenci tam studiujący. Całe wydarzenie dostarczyło nam wielu wrażeń i z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje! 

Aleksander Ossowski i Wiktoria Dymek
klasa 2F

Z wizytą na Uniwersytecie Rolniczym

W pierwszy dzień wiosny należy zrobić coś innego, niż siedzenie w murach szkoły. Tak też zrobiliśmy! 21 marca, nasza klasa 2f, o profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym, wraz z panią prof. Agnieszką Kaczyńską oraz panem prof. Jakubem Gajdą, wzięła udział w wyjściu na Dni Otwarte Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja przy ulicy Balickiej 122. 

Najpierw wysłuchaliśmy wykładu dr. hab. inż. Jacka Słupskiego pt. „Grzyby leśne – smaczne 
i groźne”. Pan profesor w bardzo przystępny i ciekawy sposób przybliżył nam, z jakimi grzybami jadalnymi i trującymi możemy spotkać się w Polsce.  

Tuż po wykładzie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa udała się na warsztaty „Laboratorium przyszłości – zastosowanie hodowli komórkowych w nauce o żywności”. W trakcie zajęć mieliśmy możliwość przeprowadzenia doświadczenia mającego obrazować wpływ określonych stężeń etylenu na żywotność komórek. Zapoznaliśmy się z bardzo wyśrubowaną preparatyką laboratoryjną i zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi przy hodowlach komórkowych i badaniach nad nimi. W tym czasie, druga grupa wzięła udział w warsztatach zatytułowanych „Ukryty cukier”. Podczas tych zajęć dowiedzieliśmy się o tym, jakie ilości cukru zawierają słodzone i „zdrowe” napoje. Poznaliśmy historię tego. jak zaczynano używać sacharozy oraz w jakich postaciach występowała ona dawniej.  
W trakcie warsztatów mieliśmy możliwość zadawania  pytań prowadzącemu, przez co lepiej poznaliśmy laboratorium, jego wyposażenie i to jakie czynności można w nim wykonywać.

Po zajęciach udaliśmy się w stronę stanowisk prowadzonych przez studentów. Mogliśmy tam wziąć udział w krótkim teście, a każda chętna osoba miała możliwość wygrania ciekawych nagród/gadżetów związanych z UR. 

W trakcie Dnia Otwartego mieliśmy możliwość rozmawiać ze studentami na temat ich nauki i ogólnego funkcjonowania na Uniwersytecie. Dużą popularnością cieszyły się rozmowy ze studentami z kierunku browarnictwo. 

Udział w dniu Otwartym to kolejny ciekawy dodatek jaki nas, biol-chemy, spotyka w trakcie nauki w Siódemce.  

Weronika Papara i Marianna Rabiej
klasa 2F 

Wykład prof. Andrzeja Chwalby i debata oksfordzka

Obchodzimy w tym roku jubileusz 1000-lecia Królestwa Polskiego. Z tej okazji, 17 marca gościł w naszej szkole prof. Andrzej Chwalba, wybitny historyk i eseista. W swojej prelekcji pan profesor zwrócił uwagę na rangę wydarzenia jakim była koronacja królewska Bolesława Chrobrego w 1025 r., jej okoliczności międzynarodowe oraz skutki dla państwa polskiego.

Wydarzeniu towarzyszyła debata oksfordzka w wykonaniu członków szkolnego Koła Debat Oksfordzkich. Uczniowie zmierzyli się z tezą: Bolesław Chrobry jest najwybitniejszym władcą z dynastii Piastów. Głosem publiczności debatę wygrała strona opozycji, która obaliła tezę. A w debacie wzięli udział: Piotr Wyżga, Wojciech Pełka, Anna Wadowska, Jan Łapka oraz Ksawery Szandała, Maja Płazieńska, Krzysztof Bakalarski, Konstanty Lis.

Autorem zdjęć jest Bartosz Maciejczyk

Gala Małopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2025

W dniu 21 marca 2025 r. w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się gala wręczenia nagród najlepszym liceom i technikom Małopolski w prestiżowym Rankingu Perspektywy 2025.

Nagrody wręczali Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Piotr Jedynak, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy Waldemar Siwiński oraz Dyrektor OKE w Krakowie Lech Gawryłow.

Było nam bardzo miło znaleźć się w tak ekskluzywnym gronie. Jeszcze raz z dumą gratulujemy osiągnięć naszym absolwentom oraz ich nauczycielom.

Bardzo dziękujemy gospodarzowi uroczystości Rektorowi Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotrowi Jedynakowi za zorganizowanie gali.