Podsumowanie akcji Szkolnej Rady Wolontariatu

Zapraszamy do obejrzenia relacji z ostatnich akcji Szkolnej Rady Wolontariatu

Szkolna Rada Wolontariatu

Czym zajmowaliśmy się w ostatnim czasie?

8-9 marca 2024

Nasi wolontariusze pomagali Stowarzyszeniu Miłosierdzia Św. Vincentego A Paulo oraz Klubowi Seniora w organizacji zbiórki rzeczowej na terenie Krowodrzy. Siódemkowicze dzielnie zachęcali klientów pobliskich sklepów do wsparcia inicjatywy, czym zyskali wdzięczność organizatorów.

15-16 marca 2024

Jak zawsze, gdy zbliżają się Święta, nasi uczniowie zmobilizowali się w imponującej liczbie 48 osób i wzięli udział w Wielkanocnej Zbiórce Banków Żywności.

23 marca 2023

Tak jak nakazuje już wolontaryjna tradycja VII LO, przed świętami Wielkanocnymi nasi uczniowie udali się do domów podopiecznych Projektu A Paulo. Poświęcili cały dzień, aby Seniorzy mogli spędzić ten wyjątkowy czas w czystym otoczeniu. Pracy towarzyszyło dużo śmiechu, a Seniorzy chętnie zagadywali wolontariuszy i pili z nimi herbatkę. Największym wyzwaniem okazały się zakurzone dywany, który wymagały solidnego trzepania. Na szczęście Siódemkowiczom nawet one nie popsuły humory i z uśmiechem pomogli także w tym zadaniu.

fot. Barbara Mielczarska

Dzień Otwarty 13 kwietnia 2024

Podczas Dnia Otwartego VII LO szkolny wolontariat otworzył własne stoisko. Można było oglądnąć prezentację dotyczącą naszej działalności. Wolontariusze udzielali również odpowiedzi na wszelkie pytania, także dotyczące działania palcówki.

Dzień Dziecka z Domem Dziecka

Dzień Dziecka to jedno z najbardziej wyjątkowych świąt w roku. Chyba każdy z nas 1 czerwca zastanawia się, czy może i w nim jest jeszcze dziecko, które zasługuje na malutki upominek tego dnia. Nawet dorośli lubią wtedy pójść na kawę czy lody.

W tym roku wolontariat VIILO postanowił sprawić, by Dzień Dziecka był także okazją do pomagania. Dagmara Jurek z 2F, jako koordynatorka akcji wraz z wolontariuszami stworzyła zbiórkę rzeczową, i w porozumieniu z Domem Dziecka im. Jana Brzechwy w Krakowie zbierała to, co najbardziej potrzebne. Chodziło głównie o produkty żywnościowe, jak soczki, musy czy słoiczki dla dzieci, a także pieluchy.
Kiedy o sprawie usłyszała grupa naszych Siódemkowiczów, jadąca w jej czasie na wycieczkę zagraniczną do Grecji, postanowiła wesprzeć inicjatywę zdalnie. Dzięki ich datkowi pieniężnemu w wysokości 900 zł, mogliśmy powiększyć liczbę prezentów. Po zakończeniu zbiórki dary zostały przekazane placówce. Dom Dziecka wyraził także chęć kontynuacji wspólnych działań, o czym dowiecie się wkrótce!

25 maja 2024

Nasze wolontariuszki wybrały się na popołudnie w Klubie Seniora. Rozmawiały i podawały osobom starszym kawę.

28 maja 2024

Akcja Mycia Okien tak bardzo przypadła podopiecznym A Paulo do gustu, że postanowiliśmy poszerzyć jej zasięg. 28 maja pierwszy raz nasi Wolontariusze wzięli udział w Sprzątaniu. Celem akcji jest systematyczne, comiesięczne organizowanie czyszczenia mieszkania dla seniorów, którzy sami nie mogą podjąć się tego zadania.

Kolejna taka akcja planowana jest na 22.06, zapraszamy do udziału!

Festyn Seniora 9 czerwca 2024

To już stało się tradycją i jest nieodzownym elementem kalendarza czerwcowego wolontariatu. Festyn Seniora, który odbył się w parku św. Vincentego A Paulo obok naszej szkoły także w tym roku przyciągnął Seniorów, dzieci i mieszkańców Krowodrzy.

Cały dzień można było Świętować i bawić się korzystając z przygotowanych przez Projekt A Paulo atrakcji. Nasi Siódemkowicze wspierali wydarzenie jako kelnerzy, techniczni, partnerzy do rozmów, a także pomagali w utrzymaniu czystości parku. Podczas Festynu można było usiąść w namiotach i wypić kawę, zjeść ciastko, a nawet obiad. Program zawierał koncert muzyki sprzed lat, zajęcia fizjoterapeutyczne, strzelanie z łuku, tańce, pogadanki tematyczne oraz wywiady z Policją czy Hospicjum Łazarza w Krakowie. Najważniejsze było to, aby Seniorzy mogli wspólnie porozmawiać i wyjść z domu, aby budować więzy społeczne. Wielu wolontariuszy spędziło godziny na prostych rozmowach, które to właśnie były największą radością dla osób starszych.

Światło dla Ukrainy 25 marca – 15 czerwca 2024

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszki Sofii Kumar z 3F udało nam się zebrać całkiem imponującą liczbę puszek, które posłużą do przygotowania świec okopowych dla żołnierzy ukraińskich na froncie.
W okresie od marca do czerwca raz w miesiącu jedna z dziewcząt, które uczyły się w naszym Liceum na początku wojny w 2022 roku, przyjeżdżała do szkoły, aby odebrać puszki. Ostatnią w tym roku szkolnym partię puszek (uwiecznioną na zdjęciu) przekazaliśmy 15 czerwca.

Zabawy w Domu Dziecka 16 czerwca 2024

W niedzielę 16 czerwca nasi Wolontariusze pod czujnym okiem Dagmary Jurek z 2F udali się do Domu Dziecka im. Jana Brzechwy w Krakowie, aby przeprowadzić zabawy dla podopiecznych ośrodka. Wspólnie tańczyli, śpiewali, śmiali się, a także malowali – nie tylko kartki, ale także siebie nawzajem. Dzieci bardzo ucieszyła wizyta, a nasi Wolontariusze z ogromną radością odwiedzą jeszcze ośrodek.

Ponadto…

… przez cały rok szkolny, każdego dnia nasze wspaniałe Wolontariuszki pod kierownictwem niezastąpionej Agaty Kędzierskiej zanosiły obiady seniorom zamieszkującym okolice Szkoły, co było okazją do nawiązywania międzypokoleniowych relacji i wymiany doświadczeń.

Przy tej okazji dziękujemy Pani Annie Okońskiej-Walkowicz, Pełnomocniczce Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej, która zainspirowała nas do podjęcia tej szlachetnej i wyjątkowej akcji!

Dziękujemy wszystkim Wolontariuszom za ich niestrudzoną, całoroczną pracę na rzecz czynienia Dobra. Życzymy Wam odpoczynku, pięknych wakacji oraz aby nowy rok szkolny pozwolił Wam nadal rozwijać się w tej niezwykłej i godnej podziwu działalności charytatywnej!