Menu Zamknij

Upamiętnienie 27. rocznicy śmierci generała Stanisława Maczka

Nasze Liceum sprawuje patronat nad pomnikiem jednego z największych polskich bohaterów – gen. Stanisława Maczka. Podczas I wojny światowej gen. Maczek walczył na froncie rosyjskim w Karpatach i froncie włoskim w Alpach. Po kapitulacji państw centralnych brał udział w walkach o granice Odrodzonej Rzeczpospolitej – na froncie ukraińskim i w wojnie polsko-bolszewickiej.

 

W II Rzeczpospolitej gen. Stanisław Maczek kontynuował karierę wojskową tworząc pierwszą polską jednostkę zmotoryzowaną 10.Brygadę Kawalerii, która w wojnie obronnej 1939 r. zadała ciężkie straty Niemcom. Generał walczył w obronie Lwowa, ale po wkroczeniu Armii Czerwonej wraz ze swoimi żołnierzami przedostał się na Węgry stąd do Francji, gdzie jako dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej walczył w obronie Francji. Za walkę na froncie francuskim otrzymał Krzyż Virtuti Militari.

Żołnierz Polski bić się może o wolność wszystkich narodów – umiera tylko dla Polski – mawiał gen. Maczek.

2021.12 Upamiętnienie 27. rocznicy śmierci generała Stanisława Maczka 02

Po kapitulacji Francji przedostał się do Wielkiej Brytanii zostając dowódcą 1 Dywizji Pancernej Polskich Sił Zbrojnych. Wsławiony walkami pod Falaise podczas ofensywy sił alianckich w Normandii w 1944 r. oraz wyzwoleniem holenderskiej Bredy zakończył kampanię wojenną zdobywając niemieckie miasto Wilhelmshaven.

Po wojnie – generał, który nie przegrał żadnej bitwy… został przez komunistyczne władze PRL pozbawiony obywatelstwa polskiego. Zamieszkał wraz z Rodziną w Edynburgu. Dopiero w 1992 r. gen. Stanisław Maczek został Kawalerem orderu Orła Białego. Zmarł 11.XII.1994 r. w Edynburgu. Został pochowany na cmentarzu żołnierzy polskich w Bredzie.

Jesteśmy kolejnym pokoleniem, które z przekonaniem chce kultywować pamięć o Generale i upowszechniać jego zasługi dla Rzeczpospolitej.

Fot. Józef Wieczorek

Bożena Błażejowska

Opublikowany wAktualności
Skip to content