Klasa 2B uczestniczyła dziś w projekcie z okazji Roku polskiego romantyzmu. Ideą projektu jest upamiętnienie ważnego dla kultury polskiej wydarzenia – 200 rocznicy pierwszego wydania „Poezyj” Adama Mickiewicza zawierającego „Ballady i romanse”, które zapoczątkowało w naszej kulturze epokę Romantyzmu. Projekt powstał z inicjatywy Fundacji Equinum we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, Centrami Kształcenia Ustawicznego działającymi przy Zakładach Karnych w Nowym Wiśniczu, Wronkach, Stargardzie, Wojkowicach, Płocku, Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół w Świątnikach Górnych i VII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.
Światy i Zaświaty. Ballady i Romanse a Malarstwo polskie XIX wieku. Dialogi.
Efektem zadania są autorskie prezentacje audio-wideo, które ukazują szersze konteksty oraz historyczne okoliczności powstania pierwszej publikacji zbioru „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Prezentacje – obok omówienia tematów związanych z epoką Romantyzmu – wzbogacone zostały recytacją fragmentów poezji z tomiku Ballady i Romanse, oraz dodatkowo – muzyką skomponowaną do fragmentów poezji Adama Mickiewicza. Ważnym elementem prezentacji są płótna malarskie wielkich, polskich malarzy tworzących w okresie Romantyzmu. Obrazy stale eksponowane w przestrzeni dwóch oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie, swoją tematyką i sposobem przedstawienia świata, nawiązują do wybranych ballad z tomiku Adama Mickiewicza.
Po emisji prezentacji w klasach, zorganizowane zostały spotkania online z Panią Martą Kłak-Ambrożkiewicz – Kustoszem Muzeum Narodowego w Krakowie. Prezentacje mogą stanowić uzupełnienie programu Ministerstwa Edukacji Narodowej realizowanego zarówno w Centrach Kształcenia Ustawicznego działających przy Zakładach Karnych, jak i w szkołach licealnych i mogą zostać wykorzystane w kolejnych latach do cyklicznego korzystania z możliwości kontaktu uczniów szkół licealnych oraz osadzonych z kulturą narodową.