25 października 2024 r. odbyły się istotne pod kątem tegorocznej matury z chemii i biologii wykłady, w których całą klasą wraz z naszą nauczycielką chemii, panią dr Agnieszką Kaczyńską, braliśmy udział. Spotkanie miało miejsce na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego i zostało poprowadzone przez pracowników naukowych tej uczelni.
Główne wykłady pozwoliły nam, tegorocznym maturzystom, dowiedzieć się od członków Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, jakie błędy na maturze z chemii powtarzają się najczęściej oraz jak można ich unikać. Dogłębnie wyjaśniono mechanizm oceniania poszczególnych typów zadań, przedstawiono także przykłady błędnych odpowiedzi wraz z ich omówieniem. Co istotne, nie pominięto tematu odwołań od wyników matury; uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda procedura odwoławcza oraz w jaki sposób najefektywniej skorzystać z takiej możliwości.
Po krótkiej przerwie odbyły się dwa kolejne wykłady, nieco ściślej związane z biologią, niż chemią. Pierwszy z nich, nawiązując do tematyki maturalnej, pozwolił zapoznać się z podobieństwami i wspólnymi punktami matury z chemii i biologii, porządkując przy tym wiedzę z obu przedmiotów. Ostatni wykład pt. „Przewidywanie struktury białek oraz jego znaczenie” uchylił nam rąbka tajemnicy, za co przyznana została tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie chemii oraz jak ważną rolę pełnią tego typu badania w kontekście naukowym.
Na zakończenie wykładów każdy z uczniów miał możliwość grupowego zwiedzenia najnowocześniejszego w tej części Europy budynku Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwiedzanie odbyło się z udziałem dedykowanego pracownika naukowego, który służył pomocą w razie pytań dotyczących budynku oraz studiów na tej uczelni.
Takie wydarzenie na pewno w dużym stopniu wspomogło nas w przygotowaniach do tegorocznych matur oraz rozwiało wątpliwości związane z niekiedy niejasnymi sposobami oceniania i zawiłą procedurą odwoławczą. Wykłady o tematyce biologicznej z pewnością zainteresowały uczniów pasjonujących się biologią,
a możliwość zwiedzenia budynku była miłym gestem ze strony Wydziału Chemii UJ.
Borys Wiśniewski i Albert Mazur, 4G