Skip to content
Menu Zamknij

Wojciech Kwaśniak w finale XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego

21 marca 2025 r. w Sejmie Śląskim w Katowicach odbył się finał XXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem: „…żeby wrócił świat mowy czystej, świat słów mówiących…”.

Z dumą informujemy, że naszą szkołę reprezentował Wojciech Kwaśniak, uczeń klasy 3d, którego opiekunem naukowym był pan prof. Kacper Szewczyk. Wojtek w swoim przemówieniu odważnie zmierzył się z tematem kondycji współczesnej polszczyzny, zwracając uwagę na to, jak bardzo język, którym się posługujemy, jest nasycony zapożyczeniami – zarówno tymi współczesnymi, angielskimi, jak i tymi głęboko zakorzenionymi, pochodzącymi ze Wschodu.

Już pierwsze zdanie jego przemowy – „Mam nadzieję, że wszyscy macie się okej.” – wybrzmiało nieprzypadkowo. Było ono punktem wyjścia do rozważań o anglicyzmach, które na co dzień wnikają do naszego języka w formie wyrażeń takich jak „update”, „fancy”, „trendować” czy właśnie „okej”. Ale uczeń poszedł o krok dalej – zastanowił się, czy naprawdę mamy do czynienia z nowym zjawiskiem. Z finezją i dowcipem wskazał, że już wcześniej język polski był podatny na wpływy obce – szczególnie języka rosyjskiego.

Z dużą swobodą i wnikliwością mówił o rusycyzmach – wyrażeniach, których obecności często nie zauważamy, choć od dekad funkcjonują w języku codziennym. Podkreślił, że niektóre zwroty, które uznajemy za całkowicie polskie, mają obce korzenie, a ich powszechność świadczy o sile językowych przyzwyczajeń i wpływów historycznych. Pokazał, że język ewoluuje nieustannie – reagując na zmiany polityczne, kulturowe i społeczne.

W zakończeniu swojego przemówienia Wojtek wskazał, że to właśnie świadomość językowa i edukacja są kluczem do troski o język – nie poprzez obsesyjne „oczyszczanie”, ale przez rozumienie, w jaki sposób mówimy i dlaczego nasz język wygląda dziś tak, a nie inaczej. Z przymrużeniem oka dodał, że polszczyzna z pewnością nie obrazi się za kilka „okejek” dziennie – jeśli tylko wiemy, skąd one się wzięły.

Udział w ogólnopolskim finale to dla naszej szkoły ogromne wyróżnienie. Gratulujemy świetnego wystąpienia i życzymy dalszych sukcesów!

Kacper Szewczyk

Opublikowany wAktualności