Skip to content
Menu Zamknij

Lifescience dla licealistów

Dzięki ścisłej współpracy nauczycieli przedmiotów przyrodniczych z absolwentami Siódemki, w tym roku dwoje uczniów naszej szkoły miało wyjątkową okazję wziąć udział w warsztatach “Lifescience dla licealistów” pod patronatem Koła Naukowego Studentów Biotechnologii “Mygen”. 

Rozpoczęcie zajęć miało miejsce 22 marca na wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, gdzie wszyscy zgłoszeni wysłuchali wykładu prof. Moniki Bzowskiej na temat nanofarmaceutyków. Następnie odbył się test kwalifikacyjny do zajęć laboratoryjnych. Test obejmował pytania z zakresu całej podstawy programowej chemii i biologii na poziomie rozszerzonym.  

Następne spotkanie odbyło się 29 marca. Uczestnicy warsztatów odwiedzili laboratoria Zakładu Fizjologii i Biologii Roślin oraz Zakładu Mikrobiologii na WBBiB. Program ćwiczeń w Zakładzie Fizjologii i Biologii Roślin obejmował m.in. analizę barwników roślinnych, w tym metodę chromatografii bibułowej. W Zakładzie Mikrobiologii uczniowie pracowali na hodowlach bakterii zarówno na płytkach agarowych, jak i w tzw. bulionach, w tym m.in. przeprowadzili barwienie bakterii metodą Grama, a także obserwowali wybarwione komórki pod mikroskopem. 

Następna część warsztatów odbyła się 5 kwietnia. Wizyta w zakładzie Biologii Komórki była najbardziej niezwykłym elementem zajęć. Uczestnicy mieli możliwość samodzielnego wybarwienia poszczególnych organelli komórek, a następnie obserwacji uzyskanych efektów z pomocą mikroskopu fluorescencyjnego. Oprócz tego, że zajęcia ukazały piękne, zjawiskowe zdjęcia struktur takich jak mitochondria, jądra komórkowe, a nawet kompletny cytoszkielet, umożliwiły one również uczniom lepszą wizualizację budowy komórki. W zakładzie Biotechnologii Medycznej uczestnicy poznali rolę biotechnologii w medycynie i mogli przeprowadzić podstawowe czynności laboratoryjne na preparatach hodowli komórkowych in vitro. 

W ostatnim dniu zajęć uczestnicy spotkali się w laboratoriach Zakładu Biofizyki i Biologii Nowotworów oraz Zakładu Biochemii Komórki. W programie znalazły się dwa bloki tematyczne: w Zakładzie Biofizyki i Biologii Nowotworów uczniowie poznali proces metastazy nowotworów, wykonując barwienia histologiczne oraz analizując preparaty tkanek pod kątem obecności przerzutów, w Zakładzie Biochemii Komórki uczestnicy zajęli się izolacją kwasów nukleinowych z komórek eukariotycznych, a następnie ich elektroforezą w żelu agarozowym. 

Choć spotkania w ramach opisanych warsztatów odbyły się jedynie cztery razy, były one niezwykle intensywne, dzięki czemu umożliwiły zapoznanie się z wieloma aspektami pracy badawczej w dziedzinach biochemii, biotechnologii i biofizyki. Uczestnicy odwiedzili łącznie sześć zakładów badawczych, w każdym z nich mieli okazję doświadczyć pracy w świetnie wyposażonych laboratoriach badawczych, pod kuratelą wykwalifikowanych pracowników naukowych. Warsztaty “Lifescience dla licealistów” nie tylko znacznie pogłębiły wiedzę uczestników i podniosły ich umiejętności w dziedzinie preparatyki laboratoryjnej, ale także pozostawiły niezapomniane, niepowtarzalne wrażenia. 

Kacper Jurkowski kl. 2F 

Opublikowany wAktualności