Skip to content
Menu Zamknij

Aktualności

Współpraca VII LO z Wydziałem Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego

7 lipca 2025 r. w siedzibie Uniwersytetu Jagiellońskiego Pan dyrektor Wojciech Zagórny podpisał umowę o naukowej współpracy VII LO w Krakowie z Wydziałem Historycznym UJ, reprezentowanym przez dziekana, Pana profesora Stanisława Srokę. Podpisaniu umowy towarzyszyli  Dyrektor Instytutu Historii UJ, Pan dr hab. Janusz Mierzwa i Pani Katarzyna Łysak-Piłka, przedstawicielka zespołu nauczycieli historii w VII LO im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie. Wspólne działania będą dotyczyły zarówno studentów, jak i uczniów, którzy zyskają możliwość współpracy przy projektach, w warsztatach i sesjach prowadzonych w ramach naukowych grantów realizowanych przez wydział. Otwiera się ciekawe pole do działań dla wszystkich zainteresowanych historią… Warto zatem skumulować przez wakacje energię… Do owocnych spotkań jesienią!

Smutna wiadomość

Z żalem i smutkiem dołączamy do grona osób i instytucji żegnających śp. Panią prof. dr hab. Beatę Szymańską-Aleksandrowicz, absolwentkę Siódemki. Przez lata pracy naukowej i twórczej na trwałe wpisała się w poetycki i filozoficzny krajobraz Krakowa. Była za swoją pracę wielokrotnie nagradzana i honorowana. Wszystkim członkom Rodziny, Bliskim i Przyjaciołom składamy wyrazy współczucia. Uroczystości pogrzebowe śp. Pani Profesor odbędą się w piątek, 12 lipca 2025 r. o godz. 12:00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Zakończenie roku szkolnego 2024/2025.

Plan uroczystego zakończenia roku szkolnego 2024/2025 w VII LO w Krakowie:

Godz. 9.00 – msza święta w kościele NMP z Lourdes

Godz. 10.00 – spotkanie z Dyrektorem szkoły w hali CSiK VII LO

Następnie spotkania uczniów z wychowawcami klas w salach:

1A – s. B11,          2A – s. B8,          3A – s. B1

1B – s. A3,            2B – s. B2,          3B – s. A1

1C – s. B4,            2C – s. 01,          3C – s. B13

1D – s. A4,           2D – s. A2,          3D – s. A5

–                            2E – s. 08,           3E – s. A6 

1F – s. B3,            2F – s. B5,           3F – s. B14                                   

1G – s. A7,           2G – s. A8,          3G – s. A10

Pielgrzymka do Włoch

pielgrzymka Włochy

W imieniu księży katechetów VII LO zapraszamy na szkolną pielgrzymkę autokarową do Włoch w dniach 5-11 X 2025 r.
To niepowtarzalna okazja do skorzystania z odpustów Roku Jubileuszowego i przejścia przez Jubileuszowe Drzwi Bazyliki św. Piotra w Rzymie!

W planie m.in.:
5 X (niedziela)
16:00 wyjazd z Krakowa, przejazd przez Czechy i Austrię do Włoch

6 X (poniedziałek)
Wenecja – plac św. Marka, Pałac Dożów, katedra, rejs łodzią na Murano

7 X (wtorek)
San Marino, Asyż – bazylika św. Franciszka

8 X (środa)
Rzym dzień pierwszy – Bazylika św. Jana na Lateranie, Coloseum, Forum Romanum, Kapitol, Piazza Navona, audiencja u papieża Leona XIV

9 X (czwartek)
Rzym dzień drugi – Watykan, plac i Bazylika św. Piotra, Muzeum Watykańskie, kaplica sykstyńska, Bazylika Matki Bożej Większej, grób papieża Jana Pawła II, Benedykta XVI, Franciszka

10 X (piątek)
Padwa – bazylika św. Antoniego; powrót do Polski

11 X (sobota)
powrót w godzinach południowych do Krakowa


TERMIN: 5-11 X 2025 r.
KOSZT: 1950 zł + ok. 100 Euro
Cena obejmuje: 4 noclegi, 4 śniadania, 4 obiadokolacje, ubezpieczenie KL i NNW, opieka pilota przewodnika, transport autokarem klasy Lux, opłaty wjazdowe do miast, składkę na fundusz TFG, TFP, metro w Rzymie, przewodnika po Wenecji i Rzymie oraz bilety wstępów: rejs po Wenecji, bazylika św. Franciszka, Muzeum Watykańskie, Kaplica Sysktyńska, Coloseum, Forum Romanum

Wyjazd ma charakter pielgrzymkowy

ZAPISY: z zaliczką 200 zł od 1 września u księży katechetów
DLA KOGO: uczniowie uczęszczający na katechezę z klas 2, 3, 4 roku szkolnego 2025/2026

Biuro Podróży: Test Tour na ul. Długiej w Krakowie

Laureaci Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Miło nam poinformować, że Amelia Pawelec, uczennica klasy 4g oraz Kacper Jurkowski, uczeń klasy 2f zostali laureatami Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego dla szkół ponadpodstawowych. Opiekunem obojga uczniów jest dr Agnieszka Kaczyńska. 

To ogromne osiągnięcie jest wynikiem ciężkiej pracy, pasji i zaangażowania naszych uczniów oraz wsparcia nauczycielki. Gratulujemy serdecznie Amelii i Kacprowi oraz życzymy im dalszych sukcesów na polu naukowym! 

Lifescience dla licealistów

Dzięki ścisłej współpracy nauczycieli przedmiotów przyrodniczych z absolwentami Siódemki, w tym roku dwoje uczniów naszej szkoły miało wyjątkową okazję wziąć udział w warsztatach “Lifescience dla licealistów” pod patronatem Koła Naukowego Studentów Biotechnologii “Mygen”. 

Rozpoczęcie zajęć miało miejsce 22 marca na wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, gdzie wszyscy zgłoszeni wysłuchali wykładu prof. Moniki Bzowskiej na temat nanofarmaceutyków. Następnie odbył się test kwalifikacyjny do zajęć laboratoryjnych. Test obejmował pytania z zakresu całej podstawy programowej chemii i biologii na poziomie rozszerzonym.  

Następne spotkanie odbyło się 29 marca. Uczestnicy warsztatów odwiedzili laboratoria Zakładu Fizjologii i Biologii Roślin oraz Zakładu Mikrobiologii na WBBiB. Program ćwiczeń w Zakładzie Fizjologii i Biologii Roślin obejmował m.in. analizę barwników roślinnych, w tym metodę chromatografii bibułowej. W Zakładzie Mikrobiologii uczniowie pracowali na hodowlach bakterii zarówno na płytkach agarowych, jak i w tzw. bulionach, w tym m.in. przeprowadzili barwienie bakterii metodą Grama, a także obserwowali wybarwione komórki pod mikroskopem. 

Następna część warsztatów odbyła się 5 kwietnia. Wizyta w zakładzie Biologii Komórki była najbardziej niezwykłym elementem zajęć. Uczestnicy mieli możliwość samodzielnego wybarwienia poszczególnych organelli komórek, a następnie obserwacji uzyskanych efektów z pomocą mikroskopu fluorescencyjnego. Oprócz tego, że zajęcia ukazały piękne, zjawiskowe zdjęcia struktur takich jak mitochondria, jądra komórkowe, a nawet kompletny cytoszkielet, umożliwiły one również uczniom lepszą wizualizację budowy komórki. W zakładzie Biotechnologii Medycznej uczestnicy poznali rolę biotechnologii w medycynie i mogli przeprowadzić podstawowe czynności laboratoryjne na preparatach hodowli komórkowych in vitro. 

W ostatnim dniu zajęć uczestnicy spotkali się w laboratoriach Zakładu Biofizyki i Biologii Nowotworów oraz Zakładu Biochemii Komórki. W programie znalazły się dwa bloki tematyczne: w Zakładzie Biofizyki i Biologii Nowotworów uczniowie poznali proces metastazy nowotworów, wykonując barwienia histologiczne oraz analizując preparaty tkanek pod kątem obecności przerzutów, w Zakładzie Biochemii Komórki uczestnicy zajęli się izolacją kwasów nukleinowych z komórek eukariotycznych, a następnie ich elektroforezą w żelu agarozowym. 

Choć spotkania w ramach opisanych warsztatów odbyły się jedynie cztery razy, były one niezwykle intensywne, dzięki czemu umożliwiły zapoznanie się z wieloma aspektami pracy badawczej w dziedzinach biochemii, biotechnologii i biofizyki. Uczestnicy odwiedzili łącznie sześć zakładów badawczych, w każdym z nich mieli okazję doświadczyć pracy w świetnie wyposażonych laboratoriach badawczych, pod kuratelą wykwalifikowanych pracowników naukowych. Warsztaty “Lifescience dla licealistów” nie tylko znacznie pogłębiły wiedzę uczestników i podniosły ich umiejętności w dziedzinie preparatyki laboratoryjnej, ale także pozostawiły niezapomniane, niepowtarzalne wrażenia. 

Kacper Jurkowski kl. 2F 

Wielkie Derby o Puchar Dyrektora IX LO

We wtorek 3 czerwca 2025 w hali 100-lecia Cracovii, w związku z obchodami Dnia Dziecka odbyły się derby, podczas to których nasza szkoła zmierzyła się z drużyną IX LO. Kibice i zawodnicy obu stron przybyli licznie na miejsce w bojowych nastrojach, jednak wydarzeniu od samego początku sprzyjała miła atmosfera przyjacielskiej rywalizacji.

Konkurencję rozpoczął mecz siatkówki nauczycieli. Świetna forma pedagogów z VII Liceum, a także gromki doping naszych kibiców poprowadziły drużynę do zwycięstwa (zresztą w czasie wszystkich rozgrywek i zmagań Siódemka z zaangażowaniem wspierała swoich Zawodników, nie dając chwili wytchnienia kibicom strony przeciwnej). Przyśpiewki, przygotowane banery, rzucane hasła czy oklaski wybrzmiewały w rytm bębnów, ukazując siódemkowe wsparcie i ducha walki, jednocześnie umacniając we wszystkich obecnych poczucie wspólnoty. Choć nasi siatkarze, pomimo zaciętej walki, nie zdołali pokonać oponentów z IX LO, tak drużyna żeńska Siódemki, odniosła zdecydowane zwycięstwo nad rywalem.

Wydarzenie uświetniły także występy zespołów cheerleaderek, które dzięki starannie przygotowanym układom tanecznym zdołały podtrzymać energię kibiców również w czasie przerw między konkurencjami.

Przedstawiciele obu szkół zmierzyli się także w czterech dyscyplinach dodatkowych. Dwie z nich zakończyło zwycięstwo IX LO, a więc przeciąganie liny oraz mecz piłki nożnej, mimo iż wzbudziły nieco kontrowersji, nie zaburzyły panującej na hali koleżeńskiej atmosfery, a dzięki wywołanym emocjom zmobilizowały kibiców obu strony do, jeszcze głębszego zaangażowania się w doping swoich drużyn.

By dopełnić obrazu całości, należy wspomnieć także o zakończonym remisem wyścigu rzędów, którego to przebieg obfitował w liczne mniej lub bardziej nieoczywiste konkurencje, a także o wygranym przez naszych reprezentantów w iście brawurowym stylu meczu zbijaka. Mimo iż w wyniku końcowego werdyktu zwycięstwo derbów przypadło ostatecznie IX LO, można z pewnością stwierdzić, że nie mamy żadnych powodów do wstydu. Każde zwycięstwa oraz starania naszych zawodników bez wątpienia zostały dostrzeżone, a potęga drzemiąca w duchu siódemkowej społeczności zdaje się być naszym wspólnym sukcesem o najwyższej możliwej randze.

By zwieńczyć cały dzień sportowych emocji oraz zakopać derbowy topór wojenny, po ogłoszeniu wyników wszyscy uczestnicy przystąpili do odtańczenia wspólnej belgijki. W pozytywnych nastrojach, wyposażeni w sporą dozę energii oraz niezapomniane wspomnienia, uczniowie obu szkół opuścili halę.

Kultywując tradycje pomocy charytatywnej w naszej szkole, we współpracy z IX LO zorganizowana została także zbiórka na rzecz fundacji Alma Spei. Podczas całego wydarzenia przy wejściu do hali można było kupować przygotowane przez uczniów obu szkół ciasta, z których to sprzedaży, całość zgromadzonych środków przekazano na cel wyznaczony przez fundację.

Wszystkim nauczycielom, zawodnikom i kibicom serdecznie dziękujemy za przygotowanie, przeprowadzenie i towarzyszenie w tej niezwykłej imprezie. Słowa wdzięczności niech popłyną również do gospodarzy obiektu za możliwość spędzenia wartościowego czasu w niezwyczajnych, choć przecież szkolnych okolicznościach. Do następnego…