Kazimierz Wierzyński (1894-1969), emigracyjny poeta i pisarz, mimo wielkiej tęsknoty za Polską, nie zdecydował się wrócić do kraju będącego w strefie wpływów sowieckich. Pozostał wierny swoim ideałom i bywa nazywany, podobnie jak Herbert, poetą niezłomnym.
W roku jego 130 urodzin nasza biblioteka zorganizowała konkurs recytatorski, podczas którego zebrani w czytelni uczniowie mogli wysłuchać pięknych interpretacji niełatwych wierszy poety.
Duże poruszenie wywołał występ Wiktora Szostaka-Sobalskiego z klasy I C, który swoją recytację wzbogacił o elementy gry aktorskiej, tworząc mini etiudę teatralną. „Ojczyzna chochołów” w jego interpretacji została nagrodzona I miejscem.
„Znaki zapytania” pięknie wybrzmiały w interpretacji Małgorzaty Stachury z klasy I A (II miejsce), a „Umiłowanie” z dużą wrażliwością na słowo poetyckie zaprezentowała Martyna Szemraj z klasy I D (III miejsce).
Wyróżnienia wyrecytowali: Joanna Argasińska z klasy I G za „Wiersz określający światowe znaczenie lisa” oraz Piotr Wyżga z klasy III B za „Wiersz z Rio de Janeiro”.
Biografię poety przybliżyły słuchaczom Zofia Błachut i Magdalena Wilk z klasy I A.
Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy cenne nagrody.
Konkursowi patronował Pan dyrektor Wojciech Zagórny.
Małgorzata Urbaniak